Noen av de norske utøverne under visningen av OL-genseren.

FOTO: TERJE PEDERSEN / NTB SCANPIX

De norske OL-deltakerne

IdrettDette er de 109 norske utøverne som er tatt ut til De olympiske vinterleker (OL) 2018. Petter Northug og Ole Einar Bjørndalen er ikke blant dem.

  • © NTB
  • Publisert:
  • Oppdatert:
Ragnhild Mowinckel (til venstre) og Nina Løseth.

FOTO: CORNELIUS POPPE / NTB SCANPIX

Alpint

Kvinner: Nina Haver-Løseth (Spjelkavik), Ragnhild Mowinckel (Rival), Kristin Lysdahl (Bærum), Maren Rotstigen Skjøld (Gjøvik).

Menn: Kjetil Jansrud (Peer Gynt), Aleksander Aamodt Kilde (Lommedalen), Henrik Kristoffersen (Rælingen), Leif Kristian Nestvold-Haugen (Lommedalen), Jonathan Nordbotten (Ingierkollen Rustad), Sebastian Foss Solevåg (Spjelkavik), Aksel Lund Svindal (Nero).

Curling

Menn: Markus Høiberg (Oppdal), Torger Nergård (Snarøen), Håvard Vad Petersson (Snarøen), Christoffer Svae (Snarøen), Thomas Ulsrud (Snarøen).

Mixed doublelag: Magnus Nedregotten (Oppdal), Kristin Moen Skaslien (Oslo).

Freestyle (Slopestyle, big air og kulekjøring)

Kvinner: Johanne Killi (Dombås), Tiril Sjåstad Christiansen (Geilo), Hedvig Wessel (Heming).

Menn: Øystein Bråten (Torpo), Ferdinand Dahl (Ingierkollen/Rustad), Christian Nummedal (Hakadal), Felix Stridsberg Usterud (Bærum), Vinjar Slåtten (Voss).

Hopp

Kvinner: Maren Lundby (Kolbukameratene), Silje Opseth (Holeværingen).

Menn: Anders Fannemel (Hornindal), Johann André Forfang (Tromsø), Robert Johansson (Søre Ål), Andreas Stjernen (Sprova), Daniel-André Tande (Kongsberg).

Ishockey

Målvakter: Lars Haugen (Färjestad), Henrik Haukeland (Timrå), Henrik Holm (Stavanger).

Backer: Aleksander Bonsaksen (Iserlohn), Stefan Espeland (Klagenfurt), Jonas Holøs (Fribourg), Johannes Johannesen (Stavanger), Erlend Lesund (Mora), Mattias Nørstebø (Frölunda), Daniel Sørvik (Litvinov), Henrik Ødegaard (Frisk Asker).

Løpere: Anders Bastiansen (Frisk Asker), Kristian Forsberg (Stavanger), Ludvig Hoff (University of North Dakota), Tomm Kristiansen (Sparta), Ken André Olimb (Linköping), Mathis Olimb (Linköping), Mats Rosseli Olsen (Frölunda), Aleksander Reichenberg (Sparta Praha), Niklas Roest (Sparta), Martin Røymark (Modo), Eirik Salsten (Stavanger), Patrick Thoresen (SKA St. Petersburg), Steffen Thoresen (Storhamar), Mathias Trettenes (Krefeld).

Kombinert

Espen Andersen (Lommedalen), Jørgen Graabak (Byåsen), Jarl Magnus Riiber (Heming), Jan Schmid (Sjetne), Magnus Krog (Høydalsmo).

Johannes Høsflot Klæbo.

FOTO: NED ALLEY / NTB SCANPIX

Langrenn

Kvinner: Marit Bjørgen (Rognes), Maiken Caspersen Falla (Gjerdrum), Ragnhild Haga (Åsen), Astrid Uhrenholdt Jacobsen (Heming), Heidi Weng (BUL), Ingvild Flugstad Østberg (Gjøvik), Kathrine Rolsted Harsem (Varden Meråker), Mari Eide (Øystre Slidre), Kari Øyre Slind (Oppdal).

Menn: Hans Christer Holund (Lyn), Johannes Høsflot Klæbo (Byåsen), Simen Hegstad Krüger (Lyn), Martin Johnsrud Sundby (Røa), Niklas Dyrhaug (Tydal), Finn Hågen Krogh (Tverrelvdalen), Didrik Tønseth (Byåsen), Eirik Brandsdal (Kjelsås), Sondre Turvoll Fossli (Hokksund), Pål Golberg (Gol), Emil Iversen (Varden Meråker).

Skeleton

Alexander Henning Hanssen (Lillehammer).

Skiskyting

Kvinner: Marte Olsbu (Froland), Synnøve Solemdal (Tingvoll), Ingrid Landmark Tandrevold (Fossum), Tiril Eckhoff (Fossum), Hilde Fenne (Voss).

Menn: Lars Helge Birkeland (Birkenes), Erlend Øvereng Bjøntegaard (Bevern), Tarjei Bø (Markane), Johannes Thingnes Bø (Markane), Henrik L’Abée-Lund (Oslo Skiskytterlag), Emil Hegle Svendsen (Trondhjems Skiskyttere).

Ida Njaatun.

FOTO: TERJE BENDIKSBY / NTB SCANPIX

Skøyter

Kvinner: Hege Bøkko (Hol), Ida Njåtun (Asker).

Menn: Håvard Bøkko (Hol), Sindre Henriksen (Fana), Allan Dahl Johansson (Aktiv), Håvard Holmefjord Lorentzen (Fana), Simen Spieler Nilsen (Arendal), Sverre Lunde Pedersen (Fana), Henrik Fagerli Rukke (Hol).

Snowboard

Kvinner: Silje Norendal (Kongsberg).

Menn: Marcus Kleveland (Dombås), Torgeir Bergem (Trondheim), Mons Røisland (BSK), Ståle Sandbech (BSK).